!!! Dołącz do ponad 300 zadowolonych użytkowników naszych programów !!!

DOSTĘPNE PRODUKTY :

WARTA

PZU

PTU

GENERALI

SAMOPOMOC

UNIQA

CIGNA

TUW POCZTOWE

 

 


I. Informacje ogólne.

     Wszystkie programy zostały napisane przez agenta dla agentów. Starałem się, aby były proste w obsłudze, przejrzyste i wykonywały jak najwięcej czynności "za agenta". Ograniczenia wynikające z trybu w jakim programy pracują (tryb tekstowy) uniemożliwiły zastosowanie wyrafinowanego interfejsu użytkownika, do jakiego przyzwyczaił nas WINDOWS. Jednakże moje starania o zapewnienie przejrzystości i funkcjonalności trybu tekstowego przyniosły pożądane efekty. Użytkownik jest prowadzony "za rękę" przez kolejne opcje, dzięki czemu nawet początkujący agent jest w stanie bez najmniejszego problemu wystawić dowolną polisę z poprawnie wyliczoną składką. Programy nie wymagają również znajomości obsługi komputera i systemu WINDOWS.

II. Wymagania sprzętowe.

  1. dowolny komputer PC wyprodukowany po 1995 roku ;
  2. system operacyjny : MS-DOS lub WINDOWS 95/98/NT/2000/Me/XP ;
  3. DOWOLNA DRUKARKA zainstalowana w systemie WINDOWS ;
  4. min. 3 Mb wolnego miejsca na dysku twardym. Każdy program razem z komponentami dodatkowymi zajmuje ok. 40 Mb

powrót do początku strony

III. Komponenty dodatkowe.

Do komponentów dodatkowych należą :

  1. obiekty wizualizacyjne wydruku polis - są to kolorowe wzory polis, które służą do prezentacji wypełnionej polisy na ekranie przed wydrukiem ;
  2. Centrum Internetowe  (w trakcie testowania - dostępne bezpłatnie w połowie 2003 roku) - specjalne rozszerzenie umożliwiające użytkownikowi wysyłanie powiadomień o ekspiracji polis i rat do klientów e-mailem, odbieranie aktualizacji programów wprost z serwera firmy DOR-FIN, wysyłanie e-mailem raportów (do WARTY) ;

W/w komponenty dodatkowe są bezpłatnie dodawane do programów. Ich brak w żaden sposób nie zmniejsza podstawowej funkcjonalności oprogramowania.

powrót do początku strony

IV. Instalacja programów.

      Instalacja programów odbywa się automatycznie. Po włożeniu dysku CR-ROM do czytnika otwiera się program instalacyjny, który kopiuje wszystkie niezbędne pliki do wskazanego folderu docelowego. Później należy tylko utworzyć skrót do odpowiedniego pliku i można pracować. Do programów dołączana jest instrukcja, która opisuje wszystkie najważniejsze opcje i sposób obsługi.
Program nie wymaga dodatkowych (kosztownych) specjalnych szkoleń - jest prosty w obsłudze dla każdego użytkownika.

powrót do początku strony

V. Aktualizacja programów.

     Oba programy są zawsze aktualizowane na bieżąco, na podstawie informacji uzyskiwanych z oddziału/inspektoratu. Maksymalny czas wprowadzenia zmian nie przekracza 48h (nawet w przypadku bardzo poważnych zmian OWU, polis i taryf). Wszelkie zmiany są przygotowywane na dyskietkach (do odbioru w biurze DOR-FIN) lub wysyłane e-mailem do użytkowników. Wkrótce aktualizacje będzie można pobrać z tej strony WWW "ręcznie" lub za pomocą "Centrum Internetowego".

powrót do początku strony

VI. Kontakt z autorem.

     Niebagatelną zaletą programów jest fakt, iż użytkownik ma bezpośredni kontakt z autorem programu. Komórkę mam włączoną codziennie od 8 - 20, a czasem i dłużej. Zawsze służę pomocą, zarówno w kwestii czysto informatycznej, jak również w kwestii branżowej (czytaj : ubezpieczeniowej). Użytkownicy cenią sobie to, że mogę im natychmiast pomóc w rozwiązaniu problemu z programem oraz podzielić się doświadczeniami i wiedzą w zakresie pośrednictwa (interpretacja zarządzeń/okólników itp)  Żadna firma sprzedająca podobne oprogramowanie takich kompleksowych usług pomocniczo-doradczych nie może zaoferować, bo specyfika lokalnego rynku warszawskiego to uniemożliwia.

powrót do początku strony

VII. Dlaczego programy w trybie tekstowym (MS-DOS) ?

Przyczyny historyczne.

       Gdy w 1995 roku rozpocząłem prace nad programem WARTY, na komputerach królował system MS-DOS wraz z nakładką graficzną w postaci Windows 3.x (kto pamięta jeszcze czasy przed Windows 95?). Agenci, którzy korzystali wtedy z oprogramowania mieli bardzo stare i powolne komputery. W tym roku dopiero pojawiły się pierwsze aplikacje typu RAD (Rapid Application Development) - programy służące do pisania aplikacji w Windows - Borland DBase for Windows oraz Delphi 1.0. Obie te aplikacje zakupiłem, z licencją na tworzenie i sprzedawanie oprogramowania. Niestety pierwsze próby napisania programu zakończyły się niepowodzeniem, ze względu na ograniczenia sprzętowe oraz przyczyny subiektywne i obiektywne opisane dalej. W związku z tym, że czas mnie gonił (chciałem jak najszybciej pracować w agencji na swoim programie), zostałem niejako zmuszony do pisania w trybie MS-DOS.

Przyczyny subiektywne.

       W początkowej fazie tworzenia programu WARTY moja wiedza na temat programowania w raczkującym dopiero systemie Windows była bardzo ograniczona. Natomiast programowanie w trybie tekstowym nie sprawiało mi większych problemów. Na początku zawsze łatwiej jest korzystać z wiedzy już utrwalonej i wypróbowanej, niż uczyć się i ćwiczyć od nowa.

Przyczyny obiektywne.

       Jak już wcześniej wspomniałem agenci w 1995 dysponowali raczej słabym sprzętem. Podobny poziom prezentowali w zakresie obsługi komputera. Przyzwyczajenia nabyte podczas obsługi aplikacji DOS-owych przez początek lat 90-tych były bardzo trudne po przezwyciężenia. Programy w Windows były dla nich zagmatwane, nieprzejrzyste - nie wiedzieli za bardzo jak się po nich poruszać (myszki były wtedy traktowane jako wyposażenie dodatkowe i przeważnie zbędne).
Lata 1996-2000 to nieprawdopodobny rozwój w kierunku systemu Windows :
1. powstaje bardziej niezawodny Windows 98 ;
2. rozwija się internet i multimedia ;
3. powstają nowe aplikacje typu RAD ;
4. agenci zaczynają zmieniać sprzęt - pamiętacie te "tłuste lata" - dużo kasy i dużo inwestycji w
    sprzęt ;
5. wraz ze zmianą sprzętu oraz rozwojem internetu agenci szybko uczą się obsługi Windows - z
    bardzo dobrym skutkiem ;
W chwili obecnej prawie wszyscy moi klienci tak dobrze potrafią obsługiwać system Windows, że gdybym pisał programy WARTY i PZU od początku na pewno wybrałbym środowisko Windows.

Stare ale jare.

       Pomimo tej ewolucji w sprzęcie i w wiedzy agentów, dalej uważam, że napisane przeze mnie programy w chwili obecnej niewiele ustępują programom napisanym w Windows.
Specyfika branży ubezpieczeń majątkowych wymaga od agenta ogromnej skrupulatności przy wypełnieniu dokumentów (polis i wniosków). Każda informacja błędnie wpisana lub pominięta, może mieć nieodwracalne skutki finansowe dla ubezpieczonego lub Towarzystwa. Aplikacje w Windows dają użytkownikowi całkowitą dowolność przy wprowadzaniu danych - można sobie tu kliknąć, tam kliknąć, potem "Drukuj" i tak naprawdę nigdy nie wiadomo do końca, czy użytkownik wszystko zaznaczył co potrzebne w danej sytuacji, czy otworzył wszystkie odpowiednie zakładki.
Program w trybie tekstowym jest upierdliwy w swojej liniowości - trzeba wszystko od początku do końca potwierdzać klawiszem ENTER - jeżeli coś wymaga poprawienia to trzeba się cofać klawiszem ESC. Jednak takie przechodzenie daje mi pewność, że wszystko co chciałem zobaczyłem i zaznaczyłem lub wpisałem. Poza tym wiem, że program nie dopuścił, aby przypadkowo zaznaczyć dwie wykluczające się opcje.

Uwaga dodatkowa.

        Proszę zauważyć, że większość systemów bankowych (np. w PEKAO S.A.) chociaż działa pod Windows (lub innym środowisku graficznym), to interfejs użytkownika jest nadal w trybie tekstowym. System operacyjny nie ma znaczenia - ważne jest to, że tam również królują przyciski ENTER i ESC oraz klawisze funkcyjne (F1-F12).

Czy Jasiński "wjedzie" pod Windows ?

       Dla programów dodatkowych, obsługujących internet i e-mail jest to nieuniknione. Natomiast dla głównych programów odpowiedź będzie dyplomatyczna - temat ten jest przedmiotem głębokiej analizy i przemyśleń. Na razie wprowadziłem "AGENCJĘ UBEZPIECZENIOWĄ" jako aplikację zarządzającą wszystkimi moimi programami.

powrót do początku strony

 
Wyślij pocztę do michal@dorfin.waw.pl z pytaniami i uwagami dotyczącymi tej witryny sieci web.
Copyright © 2008 Biuro Usługowo-Handlowe "DOR-FIN" s.c.
Ostatnia modyfikacja: 30 sierpnia 2008 11:57

Liczba gości od 24.04.2003 :